[Učíme sa Arch Linux EP01] – Informácie a Inštalácia

Som veľmi rád že ste si otvorili tento článok a chcete sa trocha priučiť Arch Linuxu. Predstavovať Arch Linux by bolo na jeden celý článok ale nechcem vás zahlcovať informáciami ktoré sú z časti zbytočné a rokmi ktoré sú už duplom zbytočné predsa niesme na dejepise.

Čítať ďalej [Učíme sa Arch Linux EP01] – Informácie a Inštalácia

Kexec: prepínanie kernelu za behu systému

Určite to poznáte, máte na správu veľmi dôležitý server ale nastala veľmi zlá situácia, kernel ktorý používate je veľmi zastaralí alebo potrebujete ho patchnúť. To je normálne, skompilujete nový kernel, vytvoríte grub entry ale teraz je tu veľmi dôležité rozhodnutie.
Buď reštartujete celý server, čo zabere nejaký čas, vypne všetky služby a ak máte na starosti mail server a pracujete vo väčšej firme tak aj zbytočných 30 sekúnd offline štádia vás môže stáť miesto. Druhé riešenie je elegatný spôsob pomocou kexec. Kexec je jednoduchý system kernel call program ktorý dovoluje priamo nabootovať kernel s initrd obrazom.

Čítať ďalej Kexec: prepínanie kernelu za behu systému

Bezpečné mazanie údajov

Mazanie údajov síce nieje žiadna veda, predsa jednoducho označíme disk ktorý chceme formátovať a buď v OS X si vyberieme formátovať cez diskovú utilitu alebo v GNU/Linuxe použijeme mkfs. Ale asi vás prekvapí ale dáta sa dajú obnoviť a v enterprise sfére, kde máme citlivé dáta, alebo keď sme jednoducho agent FBI a potrebujeme mať všetko zmazané. (alebo ste paranoik a bojíte sa o vaše videá s mačkami). Taže najprv by sme si mali povedať čo robí to naše “rýchle formátovanie”. Rýchle formátovanie určite poznáte, trvá pár sekúnd a máte voľný disk. Ale prečo to trvá pár sekúnd, keď to USB si spomína ešte čas kedy Arch Linux padal ako jablká na jeseň a Gentoo bolo líder medzi distrami.

Čítať ďalej Bezpečné mazanie údajov